ثبت لوگو

  |   ثبت شرکت   |   1 Comment

بین لوگو و آرم تفاوت های زیادی وجود دارد  ولی تنها وجه مشترکشان اینست که هر دو نشانه گر و بیان کننده  منحصر به فرد از شرکت ، موسسه ، سازمان یا … است. لوگو، آرم و نشانه، نشان دهنده ی  هویت و شخصیت یک مجموعه، شخص، شغل و برند و نام تجاری یا هرگونه فعالیت می باشند !

ثبت لوگو

و  اما تفاوت لوگو و آرم در چیست؟

لوگو:

لوگو یک کالا یا خدمات به شکلها و صورتهای مختلف گرافیکی است که طراحی این اشکال بستگی به سلیقه و خلاقیت طراحان گرافیک دارد.

آرم:

در واقع آرم یک عنوان گرافیکی نیست بلکه فقط و فقط  یک نشانه و  تصویر گرافیکی یا ساده است٬ که هر شخصی با دیدن این نشانه یا آرم  تشخیص میدهد که این آرم مربوط به چه عنوانی است ولی هیچ فردی نمی تواند بفهمد که این آرم مربوط به چه عنوان خاصی است (اسم تجاری و…). بنابراین در کنار  نشانه یا آرم اسم مربوط به شرکت و برند یا… که معمولا اسمی خاص هست قرار میگیرد. این نوع طراحی هم دو سبک تقریبا متفاوتی دارد. عده ای از طراحان گرافیک نشانه را خودشان طراحی می کنند و عده ای دیگر نشانه را از جای دیگر الگو برداری می کنند.

به طور کلی می توان گفت: خلاقیت در لوگو ۱۰۰٪ بکار رفته ولی در آرم بین %۴۰ تا ۷۰% می باشد . همچنین هزینه در طراحی آرم کمتر از طراحی لوگو میباشد .

 

چرا باید به ثبت لوگو و ثبت آرم تجاری پرداخت ؟

در واقع خیلی از ما شاید نام تجاری یا اسم تجاری کالا یا خدماتی که از آن استفاده می کنیم به یاد نداشته باشیم و شکل لوگوی آن محصول در ذهنمان ماندگار باشد و به یاد داشته باشیم . در حقیقت اشکال همیشه در ذهن ماندگار ترند و در یاد ها می مانند. برای همین است که ما به همه ی مشتریان خود توصیه می کنیم حتما در کنار یک نام تجاری برای محصولات و خدمات خود یک لوگو نیز طراحی کنند . و به ثبت برسانند .

این روزها خیلی از مشتریانی که به ما مراجعه می کنند ، برای شکایت به خاطر کپی برداری از برند و لوگویشان می باشد ، به همین دلیل است که ما به همه ی صاحبان مشاغل توصیه می کنیم اول به ثبت برند و ثبت لوگو محصولات خود بپردازند سپس برای این نام و لوگو برندسازی کنند.

  • لوگو باید تداعی کننده ی ویژگی های محصول و خدمات در ذهن مشتری باشد .

مدارک لازم برای ثبت لوگو

  • کپی شناسنامه و کارت ملی فرد متقاضی ( در صورت حقوقی بودن لوگو ، آگهی تاسیس شرکت + کپی شناسنامه و کارت ملی همه ی اعضای شرکت )
  • جواز تاسیس (برای لوگو های فارسی )
  • کارت بازرگانی ( برای لوگو های لاتین یا حتی لوگوهایی که از حروف لاتین در آنها استفاده شده است .)
  • تکمیل فرم اظهارنامه ثبت لوگو
  • نمونه گرافیکی یا تصویر از لوگو درخواستی در ابعاد ۶*۶ سانتی مت
  • مدت زمان لازم برای ثبت لوگو ، ۶۰ روز کاری می باشد .

 

منبع مقاله : سایت ثبت ملاصدرا

1Comment
  • طراحی لوگو | فروردین ۲۱, ۱۳۹۷ at ۳:۵۷ ق.ظ

    […] لوگو یک کالا یا خدمات به شکلها و صورتهای مختلف گرافیکی است که طراحی این اشکال بستگی به سلیقه و خلاقیت طراحان گرافیک دارد. … فرد متقاضی ( در صورت حقوقی بودن لوگو ، آگهی تاسیس شرکت + کپی شناسنامه و کارت ملی همه ی اعضای شرکت ); جواز تاسیس (برای لوگو های فارسی ); کارت بازرگانی ( برای لوگو های لاتین یا حتی …https://ssmm.ir/%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D8%B4%D8%B1%DA%A9%D8%AA/%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D9%84%D9%88%DA%AF%D9… […]

Post A Comment