ثبتواره 2
| مزایای ثبت طرح صنعتی
8198
rtl,single,single-post,postid-8198,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.1.2,vc_responsive
 
مزایای-ثبت-طرح-صنعتی

مزایای ثبت طرح صنعتی

  |   ثبت طرح صنعتی   |   بدون دیدگاه

چرا طرح های صنعتی باید حمایت شوند؟

طرح صنعتی باعث میشود کالا شما برای مصرف کنندگان جذابتر جلوه کند در نتیجه فروش کالا شما افزایش پیدا می کند همین امر باعث میشود اعتبار و ارزش کالا و خدمات شما بالاتر برود. شما میتوانید با ثبت طرح صنعتی خود در اداره مالکیت صنعتی از حمایتهایی از قبیل جلوگیری از کپی برداری از طرح خود و عدم ارائه کالاهای نامرغوب با استفاده از طرح شما برخوردار شوید.

 

ثبت طرح صنعتی چه امتیاز و مزایای را موجب می گردد؟

 

  • با ثبت طرح صنعتی مالک از کپی برداری غیرمجاز آن میتواند جلوگیری کند.
  • با ثبت طرح صنعتی محصولاتی که از نظر ظاهری مورد توجه بیشتری قرای میگیرند پیشرفت میکنند.

 

ثبت یک طرح صنعتی میتوانند باعث سرمایه گذاری مطلوب گردد زیرا مالک آن با توجه به شناخته شدن محصول خود توسط طرح صنعتی اقدام به ارتقا سطح کیفی محصول خود میکنند در نتیجه اعتماد باعث جلب اعتما مشتری میشود. ثبت طرح صنعتی در کرج ، استان البرز و تهران.

 

  • طرح های صنعتی به عنوان دارائی تجاری شناخته میشوند به این معنی که هرچقدر کامیابی طرح بیشتر اعتبار شرکت نیز افزایش می یابد.
  • افرادی که دارای طرح های صنعتی ثبت شده هستند میتوانند طرح خود را به دیگری تفویض کند و از مزایای آن برخوردار گردد.

آنچه باید از طرح صنعتی بدانید

آیا می دانستید اگر طرح جدیدی برای محصولات تولیدی خود ایجاد کرده اید قبل از افشا باید ثبت نمائید؟

آیا می دانستید اگر بسته بندی منحصر به فردی ابداع کرده اید قبل از افشا باید آنرا ثبت نمائید؟

همانطور که می دانید در زبان معمول، طرح صنعتی معمولا به شکل و ظاهر کلی یک کالا اشاره دارد اما از نظر حقوقی مالکیت فکری طرح صنعتی خصوصیات مربوط به شکل و ساختار، و یا نقش و تزئینات به کار رفته در یک کالا به واسطه یک فرایند صنعتی است که در کالای خاتمه یافته ایجاد چشم نوازی و جذابیت کند.

 

بنابر این به عنوان یک قاعده کلی، طرح صنعتی متشکل است از:

 

1-     ویژگی های سه بعدی مانند شکل یک کالا

2-     ویژگی های دو بعدی مانند تزئینات، خطوط یا رنگ های به کار رفته در یک کالا

3-     ترکیبی از موارد فوق

پس هر تغییر در شکل ظاهر یا نوع بسته بندی که باعث زیبا شدن محصول تولیدی شما گردید و یا باعث جذابیت محصولات شما  برای مصرف کننده می گردد قبل از افشا، بهتر است ثبت نمایید تا جلو سو استفاده رقبای خارجی و داخلی در بازارهای هدف گرفته شود.با ثبت طرح صنعتی شما می توانید به راحتی جلو و واردات یک محصول که تقلیدی از طرح تولیدی ثبت شده شما است را بگیرید.

 طرح صنعتی دایره وسیعی از محصولات صنعتی، خانگی ، اداری، ورزشی ، صنایع دستی، اسباب بازی ، مبلمان اداری ، لوازم برقی، خودرو و قطعات آن، ابزار های فنی و پزشکی بهداشتی ، اقلام لوکس، تزئینی ، منسوجات ، فرش و لباس گرفته تا ظروف آشپزخانه و پلاستیکی و حتی بسته بندی طیف وسیعی از محصولات نیز در حوزه طرح صنعتی می باشد. از اینرو و وفق ماده 20 قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی علائم تجاری مصوب 1386 هرگونه ترکیب خطوط یا رنگها و هرگونه شکل سه بعدی یا خطوط، رنگها و یا بدون آن به گونه ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصول از صنایع دستی را تغییر دهد طرح صنعتی است”. در ضمن طرح صنعتی تنها دسترسی به یک نتیجه فنی بدون تغییرشکل ظاهری مشمول حمایت از این قانون نمی شود.

  به تعبیری دیگر طرح صنعتی معمولاً به شکل و ظاهر کلی یک محصول اشاره دارد و ویژگی های فنی یا عملکردی آن بدون در نظر گرفتن ماهیت زیبایی آن تحت حمایت قانون نمی باشد .

ثبت یک طرح صنعتی به صورتی استاندارد و صحیح می تواند درمیزان آرامش فکری و اطمینان حقوقی فردای ما بسیار تأثیرگذار باشد. بنابراین، نحوه ی صحیح ثبت طرح های صنعتی یک فن و تخصص علمی- تجربی است که نیازمند حضور متخصّصین خود است، پس حتما در این زمینه از مشاوران تخصصی ثبت ملاصدرا مشورت و مشاوره رایگان دریافت کنید و پس از آن اقدام به ثبت نمایید تا از هرگونه سوءاستفاده های احتمالی جلوگیری شده و حتی پس از آن هم بتوانید از حمایت های حقوقی جهت جلوگیری از کپی برداری و موارد مرتبط بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

ارسال یک دیدگاه

لطفا اطلاعات خود را وارد نمایید.
لطفا اطلاعات خود را وارد نمایید.
close